Etiketa Randonneur

[Magyarul] - [English]

1. Cyklotúra nie je pretek! Vyhýbajme sa náhlemu zrýchleniu, zmene tempa, nepokúšajme sa zo seba striasť slabších.

2. Pri jazde v skupine sme obzvlášť ostražití, dodržiavame pravidlá jazdy v skupine, vyvarujeme sa náhlym pohybom, zmenám smeru alebo brzdeniu, lebo týmto ohrozujeme ostatných členov skupinky. Prvý člen skupinky je povinný upozorňovať na nebezpečne chyby na vozovke (výmole), križovatku, potrebu zastavenia a pod. Ostatní členovia skupinky sú povinný odovzdávať tieto informácie ďalším členom skupiny.

3. Bicyklujeme sa v prírode a preto prírodu chránime a neznečisťujeme. Neodhadzujeme balenia od jedla, fľaše, balenia energetických gélov a pod. Nepotrebné vybavenie (napr. deravé duše, izolačné fólie a pod.) nenecháme na okraji cesty.

4. Vážime si ostatných účastníkov túry a ich spoločnosť!

5. Uznávame výkony a výsledky ostatných!

6. Ak s niekým odjazdíme veľkú časť túry, tak sa s ním patrí túru aj dokončiť, bez ohľadu na to, o koľko sa spomalí ku koncu v porovnaní s nami.

7. Pomáhame si! Ak sa naskytne problém u účastníka túry, neobehneme ho bez zastavenia, ale snažíme sa mu pomôcť.

8. Delíme sa o svoje vedomosti a skúsenosti.

9. Sme cyklisti! Nerobíme rozdiely na základe toho, kto má aký bicykel alebo výbavu.

10. Nepolitizujeme. Na našich akciách nepropagujeme žiadne politické názory, hnutia ani strany.

11. Odsudzujeme všetky formy nenávisti a to najmä nenávisť voči rasovým, národnostným, etnickým, sexuálnym a náboženským menšinám.

12. Vážime si kultúru a obyčaje iných národov a prispôsobujeme sa im.

13. Akceptujeme, že počas našich túr sme len hosťami/návštevníkmi a tak sa aj chováme. Na kontrolných bodoch sa k dobrovoľníkom/zamestnancom chováme zdvorilo. Títo ľudia nám venujú svoj vlastný čas. Je najmenej, že sme k nim milý.

14. Dodržiavame pravidlá organizácie Audax Club Parisien a snažíme sa, aby ich dodržiavali aj ostatní. Ak niekto tieto pravidlá poruší neznamená to, že ich môžeme porušiť aj my.

15. Vyhýbame sa akýmkoľvek situáciám, ktoré sú v rozpore s pravidlami túry ako aj v rozpore so zákonmi a predpismi danej krajiny. Sem patria aj všetky platné pravidlá a predpisy cestnej premávky. Dodržuj značky STOP a svetelné signalizácie.

16. Jazdíme spolu len s účastníkmi túry. Ak skupinu dlhšie sprevádza auto, tak to môže znamenať, že niečo nie je v poriadku. Vonkajšia pomoc na túrach nie je dovolená. Ak spozoruješ takéto porušenie pravidiel, tak takúto skupinu opusti.

17. Snažíme sa propagovať cyklistiku, cyklistický klub, túry ako aj našu krajinu.

18. Doraz do cieľa! Hlavým cieľom je, aby si pri daných podmienkach prešiel danú trasu čo najlepšie. Ísť príliš rýchlo a kvôli tomu to potom vzdať je tvoje zlyhanie.

POŠLI NÁM SPRÁVU